31. JANUAR JE SVETOVNI DAN BOJA PROTI KAJENJU
VARNE CIGARETE NI!!!
Edina zanesljiva pot za zmanjšanje tveganja za zdravje je popolna opustitev kajenja.
Kajenje ni samo problem kadilca, pač pa tudi okolice, ki pasivno kadi skupaj z njim. Pri zgorevanju cigarete ločimo glavni in stranski dim. Glavni dim kadilec inhalira in izdihne. Stranski dim se širi od vrha cigarete in je nevarnejši, ker vsebuje višje koncentracije snovi, ni filtriran in vanj zgori 85 % cigarete. Cigaretni dim vsebuje več kot 250 nevarnih snovi v različnih koncentracijah v obliki delcev in plinov. Zdravniki menijo, da je vsaj 60 teh snovi rakotvornih.
NIKOTIN je strupen tekoči alkaloid, ki se nahaja v rastlinah iz družine razhudnikov, zlasti v tobaku. povzroča odvisnost. Prehaja iz ustne sluznice v sluznico dihal in preko krvi do možganov. V telesu povzroči stimulacijo, nato sledi destimulacija, kar povzroči željo po novi cigareti.
Dolgoročno nikotin povzroča:
- zoženje krvnih žil,
- pospešuje strjevanje krvi,
- dejavnik tveganja za razvoj srčno žilnih bolezni,
- škodljivi učinki na razvoj možganov,
- vpliv na žleze z notranjim izločanjem in plodnost,
- pospešuje delovanje žlez lojnic in znojnic,
- pripomore pri nastanku želodčne razjede in rane na dvanajsterniku,
- večja utrujenost.
OGLJIKOV MONOKSID je strupen plin brez barve, vonja in okusa. Nastaja pri nepopolnem zgorevanju tobaka. Na krvni hemoglobin se veže hitreje kot kisik, kar moti prenašanje kisika po telesu. Kajenje zato lahko povzroči omotico, glavobol, utrujenost in raztresenost. Dolgoročno prizadene organe, oslabi imunski sistem, lahko povzroči možgansko kap.
KATRAN je zmes največ aromatskih ogljikovodikov, ki so rakotvorni in nastanejo pri zgorevanju tobaka
Posledice:
- draženje sluznice dihal,
- povečano izločanje sluzi,
- kronični bronhitis,
- propad sten pljučnih mešičkov,
- kronične pljučne bolezni,
- rak pljuč, ustne votline. žrela. grla, požiralnika,…..
ELEKTRONSKA CIGARETA
Ta cigareta ni nič bolj varna, kot so običajne cigarete. Vsebujejo NIKOTIN, AROME IN DRUGE SNOVI (PROPILEN GLIKOL, GLICERIN). S segrevanjem tekočine, ki se nahaja v elektronski cigareti, nastaja aerosol, ki ga uporabnik vdihuje. Prisoten je nikotin, ki je v vseh tobačnih izdelkih. Če zaužijemo večje količine nikotina, se lahko zastrupimo in tudi umremo. Vlažilci dražijo oči in dihala. Našli so tudi rakotvorne, dražilne in strupene snovi v teh vlažilcih. Raziskave kažejo, da aerosol elektronskih cigaret vsebuje podobno število in velikost delcev kot tobačni dim.